opiekunki osób starszych

Praca w charakterze opiekunki osób starszych za granicą – czy bez znajomości języka obcego to ma sens?

Praca w charakterze opiekunki osób starszych za granicą wydaje się bardzo ciekawa pod względem zarobków, więc coraz więcej osób decyduje się na jej podjęcie. Tylko czy to ma sens, gdy nie znamy jeżyka obcego? Czy bez znajomości języka obcego uda nam się podjąć pracę w charakterze opiekunki osób starszych za granicą? Nasz tekst pozwoli Ci rozwiać wątpliwości, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Praca za granicą bez znajomości języka – jak to właściwie wygląda?

Jednym z ważniejszych czynników warunkujących atrakcyjność pracy za granicą jest znajomość języków obcych. Jednak nie jest wcale powiedziane, że musimy mówić w kilku językach. Podstawowym jeżykiem obcym, którym porozumiewa się większość Europejczyków, jest angielski. Znajomość przynajmniej tego języka w połączeniu z odpowiednimi umiejętnościami, czy wiedzą, pozwala na znalezienie ciekawszej i zwykle o wiele lepiej płatnej pracy.

Osoby, które nie znają dodatkowych języków lub znają tylko podstawowe zwroty, również mają szansę na znalezienie zatrudnienia za granicą, ale zazwyczaj jest to praca fizyczna, a więc na przykład praca przy taśmach w różnych firmach produkcyjnych, przy zbiorach owoców i warzyw, przy sprzątaniu lub na budowie. Najczęściej są to prace sezonowe za dość niską stawkę, więc ostatecznie wcale nie zarobimy tak dużo, jak byśmy chcieli.

Poza tym, brak znajomości języka obcego będzie skutkować tym, że samo funkcjonowanie w danym państwie będzie dla nas dość trudne, nie mówiąc o porozumiewaniu się z pracodawcą, czy nawet z robieniem zakupów. Zdarzają się też sytuacje, w których konieczne jest udanie się do urzędu lub nawet do szpitala, czy innego punktu medycznego. Nieznajomość języka obcego może przyczynić się do licznych pomyłek, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Oczywiście może myśleć o podjęciu zatrudnienia u polskiego pracodawcy za granicą, ale znalezienie takich ofert wcale nie jest takie proste, jak by się mogło wydawać.

A jak znajomość języka obcego wpływa na pracę opiekunki osoby starszej?

Niestety pewnie niektórzy nie będą zadowoleni, ponieważ nie da się pracować za granicą jako opiekuna osób starszych, gdy nie znamy jeżyka obcego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Praca ta przecież polega głównie na kontakcie z innymi ludźmi. Mówimy tutaj nie tylko o seniorach, którymi trzeba się zająć, ale również o kontakcie z lekarzem, pielęgniarką, czy fizjoterapeutą.

Do tego, często otrzymane wskazówki trzeba przekazać później rodzinie i jak to zrobić bez znajomości języka? Nie da się! Poza tym musimy rozumieć swojego podopiecznego, by sprostać jego potrzebom, a bez znajomości języka obcego będzie to bardzo trudne. Nie będziemy w stanie też zrealizować zakupów dla osoby starszej, dostarczyć jej potrzebnych lekarstw, czy nawet porozmawiać o sprawach codziennych.

To sprawia, że w oczach potencjalnego pracodawcy nie wydajemy się atrakcyjni na tyle, by nas zatrudnić. Owszem możemy szukać pracy u polskich rodzin, które wyemigrowały za granicę, ale znalezienie takich ofert będzie naprawdę bardzo trudne. Dlatego, jeśli faktycznie podchodzimy na poważnie do pracy jako opiekunka osób starszych za granicą, to lepiej realnie ocenić swoje predyspozycje lub postawić na naukę języka obcego.

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Od razu nasuwają się kolejne pytania – czy mamy szansę na szybką naukę języka obcego? Jak nauczyć się języka angielskiego lub niemieckiego? Całe szczęście nie będzie to takie trudne, jak by się mogło wydawać, zwłaszcza że do swojej dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim miejsca, gdzie oferowane są darmowe materiały do nauki języków obcych. Oczywiście możemy też zapisać się na kurs online lub w szkole językowej, ale to zawsze będzie oznaczać dodatkowe koszty, a ich raczej chcemy unikać. Dlatego warto pomyśleć o pobraniu aplikacji do języka obcego, a także zacząć rozmawiać z członkami rodziny, czy nawet z przyjaciółmi, bo to zdecydowanie ułatwia zapamiętywanie, a także pozwala trenować wymowę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *