Opieka nad seniorem – jak zajmować się osobą, która ma problemy z pamięcią?

Opiekun osób starszych w swojej pracy może spotkać się z różnymi przypadkami, ponieważ seniorzy, którzy wymagają fachowego wsparcia to często osoby, które nie są w stanie poradzić sobie z wykonywaniem prostych czynności.

Czasami to efekt przebytych urazów, podeszłego wieku, czy postępującej choroby, która uniemożliwia mu to. Seniorzy mogą jednak zmagać się nie tylko z ograniczoną mobilnością, lub z jej całkowitym brakiem, ale również z problemami z pamięcią lub sferą psychiczną. Jak powinna wyglądać opieka nad taką osobą? Jak zajmować się seniorem, który ma problemy z pamięcią? Nasz tekst może dostarczyć Ci kilku wskazówek, wiec koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Po czym poznać, że podopiecznego na problemy z pamięcią?

W podeszłym wieku problemy z pamięcią dosięgają wielu seniorów, więc raczej nikogo nie dziwi, gdy senior zapomina o pewnych kwestiach. Są jednak takie sytuacje, w których lepiej sprawdzić, czy przypadkiem luki w pamięci nie są efektem rozwoju innych schorzeń lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu seniora. Tylko po czym poznać, że nasz podopieczny ma problemy z pamięcią? Co może o tym świadczyć? Na pewno zapominanie o posiłkach, miejscach lokalizacji ulubionych przedmiotów, czy po prostu wykonania konkretnej czynności już powinno nam dać do myślenia. Jeśli dodatkowo są to sytuacje, które przydarzą się nawet po kilka razu dziennie, to może być znak, że dzieje się coś złego.

W późniejszych etapach dana osoba często zapomina najważniejszych informacji, a więc na przykład daty urodzin, imion członków rodziny, czy nawet swojego własnego. Bardzo często senior może też mieć problemy z przypomnieniem sobie wydarzeń, które miały miejsce kilka tygodni temu, podczas gdy doskonale pamięta okres młodości.

Jak opiekować się osobą starszą z zaburzeniami pamięci?

Oczywiście zaniki pamięci są nieprzyjemne nie tylko dla samego seniora, ale również dla osób, które muszą się nim zajmować, ponieważ takim dolegliwościom często towarzyszy agresja lub złośliwe zachowanie. Jak zatem postępować z takim podopiecznym? Czy są sposoby na to, by poprawić pamięć osoby starszej? Na pewno należy zachować spokój i okazać zrozumienie, ponieważ nikt z nas nie chciałby znaleźć się na miejscu seniora. Kiedy jesteśmy młodzi, to liczymy na to, że tak zostanie do końca życia. Jednak starość czeka nas wszystkich i nie wiemy, jak będzie ona wyglądać.

Demencja to choroba, która dosięga wielu seniorów, a opiekun lub opiekuna muszą wykazać się empatią oraz wspierać swoich podopiecznych. Poza tym warto też pomyśleć o wdrożeniu ćwiczeń, które będą dobroczynnie wpływać na pamięć seniora. Co ciekawe, nie muszą one być bardzo trudne, ponieważ już układanie puzzli, gry słowne, czy nawet rozwiązywanie krzyżówek może dobroczynnie wpływać na zdolność koncentracji, obserwacji, czy szybkość kojarzenia. Do tego można grać z seniorem w kółko i krzyżyk, statki, czy innego tego typu gry.

Choć każda z nich jest banalnie prosta, to wymaga pewnego wysiłku umysłowego, w związku z czym podopieczny będzie zmuszony do ruszenia głową, a to pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie jego umysłu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *