Opieka nad seniorem – jak może zorganizować mu czas?

Opiekowanie się starszą osobą nie polega tylko na czynnościach pielęgnacyjnych, czy na podawaniu lekarstw. To również zapewnianie mu towarzystwa, rozrywek, czy przyjemności, ponieważ to dobroczynnie wpływa na jego ogólne samopoczucie, czy nawet na sprawność. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że z racji podeszłego wieku, ich możliwości nie są już takie same, jak u osób w sile wieku. Jednak to nie oznacza, że musimy wykluczyć ich z życia towarzyskiego. Seniorzy także mają prawo do rozrywki, więc warto jakość zorganizować im czas. Tylko jak to zrobić? Jak zorganizować czas osobie starszej? Nasz tekst może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Jak dopasować rodzaj aktywności do możliwości starszej osoby?

Wielu z nas może wybierać rodzaj aktywności pod względem swoich preferencji, ale takie kryterium wyboru nie będzie odpowiednie, ponieważ tutaj nie chodzi o nas, lecz o osobę, którą się opiekujemy. Dlatego, gdy będziemy wybierali zakres zajęć, jakie można zorganizować seniorowi, to zawsze warto mieć na uwadze jego preferencje. Nie możemy zapominać także o jego schorzeniach, czy ograniczeniach. Inny zakres zajęć sprawdzi się w przypadku mobilnych osób, a jeszcze inny, gdy nasz senior musi leżeć lub poruszać się na wózku inwalidzkim.

Odpowiedni wybór jest tutaj kluczowy, ponieważ źle dobrane aktywności mogą być dla seniora źródłem stresu, czy frustracji, a przecież nie o to chodzi. Poza tym warto także rozważyć wykorzystanie takich aktywności, które nie tylko mogą dostarczyć rozrywki, ale także poprawiać sprawność fizyczną, czy psychiczną, ponieważ badania jasno pokazują, że dobrze dobrane zajęcia sprawiają, że senior jest szczęśliwy i mniej podatny na depresję, czy dolegliwości, które są charakterystyczne dla podeszłego wieku.

Aktywności poprawiające sprawność fizyczną – co brać pod uwagę?

Jakie zatem aktywności zaplanować dla osoby starszej, by poprawić jej sprawność? Jakie rozrywki warto brać pod uwagę? Całe szczęście możliwości mamy dosyć szerokie, więc na pewno uda się wybrać coś odpowiedniego. Jeśli senior porusza się samodzielnie i może wychodzić na zewnątrz, to warto pomyśleć o regularnych spacerach, w tym na przykład z popularnymi kijkami (nordic walking).

Dobrą alternatywą może okazać się także mała wycieczka, wspólne zakupy, czy piknik na świeżym powietrzy. Co więcej, warto też pomyśleć o ułożeniu planu ćwiczeń gimnastycznych, które nie obciążą organizmu seniora i będą przystosowane do jego wieku, czy schorzeń. W tej kwestii warto wykorzystać porady wykwalifikowanych osób, zwłaszcza jeśli senior jest pod jego stałą opieką.

To właśnie poprzez odpowiedni plan ćwiczeń gimnastycznych senior będzie miał zajęcie, ale również wzmocni mięśnie i stawy. Warto także pamiętać, że dla seniorów często organizowane są specjalne zajęcia w grupach. Zabranie swojego podopiecznego na nie sprawi, że będzie mógł spędzić trochę czasu z osobami w swoim wieku, a przy okazji popracuje nad swoją sprawnością.

Aktywności na pamięć i koncentrację – co brać pod uwagę?

Nie jest żadną tajemnicą, że osoby starsze często borykają się z problemami związanymi ze sferą psychiczną. Niektóre z nich są wynikiem schorzeń, inne skutkiem upływającego czasu, więc są to naturalne procesy związane ze starzeniem. To jednak nie oznacza, że trzeba biernie patrzeć, jak postępują i jako opiekunowie możemy skutecznie wspierać seniora w tym, by zachował sprawność mentalną, a nawet ochronić go przed męczącymi objawami.

Jedyne, co trzeba zrobić, to po prostu wybierać zajęcia, które pomogą ćwiczyć pamięć, spostrzegawczość, refleks, czy nawet koncentrację. Jakie zatem aktywności brać pod uwagę tym razem? Na pewno dobrym wyborem okażą się gry karciane oraz planszowe, ponieważ angażują zmysł dotyku, wzroku oraz słuchu, więc będą dobrze wpływać na sprawność starszej osoby. Poza tym nie zaszkodzi też sięgnąć

po krzyżówki, różnego typu szarady, czy zgadywanki. Nawet układanie puzzli, wspólne czytanie książek oraz oglądanie filmów może okazać się dobrym wyborem. Jeśli do tego senior będzie mógł wykazać się w poszczególnych aktywnościach, to na pewno pozytywnie wpłyniemy na jego ogólne samopoczucie, czy sprawność mentalną. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *