Jak opiekować się niedosłyszącym seniorem?

Wielu Polaków decyduje się sprawować opiekę nad seniorami za granicą, ponieważ widzą w tym szansę na dobry zarobek. Jednak nie zapominajmy, że praca opiekuna wiąże się z różnymi zadaniami, czasami bardzo wymagającymi i ich rodzaj zależy od stanu zdrowia i dolegliwości, z jakimi zmaga się senior. U wielu z nich pojawiają się problemy z poruszaniem się, zaburzenia pamięci, czy różnego typu dolegliwości bólowe.

Jednak to nie wszystko, ponieważ częstą dolegliwością są też problemy ze słuchem, które nie dość, że powodują problemy z porozumiewaniem się z otoczeniem, to jeszcze wywołują uczucie wstydu, czy dyskomfort u seniora. Opiekując się seniorem chorującym na niedosłuch, trzeba więc wykazać się cierpliwością, ale nie tylko, ponieważ również ważne jest to, by wiedzieć, jak się zachowywać, by nie pogarszać jego samopoczucia. Zatem jak powinna wyglądać opieka nad niedosłyszącym seniorem? Jak zajmować się osobą starszą z niedosłuchem? Poniżej garść przydatnych wskazówek, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Po czym poznać, że senior zmaga się z niedosłuchem?

Niedosłuch jest częstym problemem osób starszych, co nie oznacza, że dosięga każdego w tym samym wieku. Zwykle o jego powstawaniu decydują naturalne procesy starzenia się organizmu, ale wiadomo, że z różnych przyczyn niedosłuch może wystąpić wcześniej, a czasami po prostu później. Jednak najczęściej wskazuje się, że pogorszenie słuchu następuje po  sześćdziesiątym roku życia, a do największego nasilenia tych problemów dochodzi po osiemdziesiątym roku życia. Wielu seniorów oraz bliskich lekceważy objawy tej choroby, a to nie jest dobre, ponieważ niedosłuch odbija się negatywnie na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym.

Seniorzy, którzy mają problemy ze słuchem, izolują się od społeczeństwa, napotykają też utrudnienia w komunikacji z innymi ludźmi, a nawet cierpią na depresję. Dlatego tak ważne jest, by w porę wychwycić problem i zareagować, zwłaszcza że niedosłuch daje charakterystyczne sygnały. Początkowo niedosłuch objawia się złą słyszalnością wysokich tonów, ale z biegiem czasu proces ten się pogłębia. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale codzienne życie w hałasie, czy nawet w stresie dodatkowo przyśpiesza ten proces. Tylko jak  rozpoznać, że problem seniora się pogłębia?

Na pewno niesłyszenie radia lub telewizji przy poziomie głośności, przy jakiej wcześniej korzystał z odbiornika lub przy poziomie głośności, która dla nas jest bardzo wyraźna, może świadczyć o tym, że osoba starsza zaczyna coraz gorzej słyszeć. Co więcej, seniorzy, którzy często zmagają się z niedosłuchem, rezygnują z oglądania telewizji, czy słuchania radia, ponieważ nie chcą, by ktoś zauważył ich problem. Częsta proszenie o powtórzenie tego, co właśnie powiedzieliśmy, również może być sygnałem, że senior nie słyszy wyraźnie i warto pomyśleć o profesjonalnej konsultacji.

Jak opiekować się niedosłyszącym seniorem?

Osoby niedosłyszące często czują dyskomfort przez to, że nie są już tak sprawni, jak kiedyś. Dlatego sprawując opiekę nad nimi, trzeba robić wszystko, by nie pogarszać ich ogólnego samopoczucia. Podstawą będzie oczywiście zachowanie większej wyrozumiałości i okazanie empatii, zwłaszcza że kiedyś sami także możemy znaleźć się w podobnej sytuacji i na pewno byśmy chcieli, by ktoś zachowywał się wobec nas uprzejmie. Co więcej, warto też pamiętać, by nasza mowa ciała szła w parze z wypowiadanymi słowami, gdyż to ułatwi porozumiewanie się z seniorem.

Kontaktując się z podopiecznym, starajmy się mówić bardzo wyraźnie, nieco głośniej, ponieważ w ten sposób może łatwiej zrozumieć nasze słowa. Warto także stawać po stronie lepiej działającego ucha, a jeśli do tego ustaniemy tak, by podopieczny nas widział, ponieważ osoby niedosłyszące często uczą się odczytywać wypowiedzi z ruchu warg. Warto też zasugerować odpowiednie leczenie, ale robić to taktownie, podkreślając, że to wpłynie pozytywnie na ogólne samopoczucie osoby starszej.

Aby nie pogarszać stanu seniora, warto też unikać hałasu, czy zatłoczonych przestrzeni, ponieważ to pogarsza zwykle jego stan. Lepszym wyborem będzie zatem spacer do parku lub do lasu, niż po centrum miasta. Dodatkowo pamiętajmy, by nie ponaglać seniora z odpowiedzią, nie wywierać na nim presji, tylko cierpliwie poczekać na odpowiedź, a jeśli czegoś nie usłyszy, to powtórzyć. Wymaga tego od nas nie tylko charakter zawodu, jaki wykonujemy, ale również ludzka życzliwość.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *