Praca w charakterze opiekuna/opiekunki osoby starszej wciąż budzi skrajne emocje. Niektórzy uważają ją za bardzo lekką i przyjemną, lecz nie brakuje też osób, które twierdzą, że praca opiekuna seniora jest bardzo trudna. Jak zatem jest naprawdę? Czy praca w charakterze opiekuna/opiekunki osoby starszej jest trudna, czy nie? Nasz tekst pozwoli Ci rozwiać wątpliwości, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
Praca opiekuna osób starszych za granicą – o czym dokładnie mowa?
Opiekun osoby starszej to praca, która najczęściej polega na zajmowaniu się osobami w podeszłym wieku, które nie radzą sobie z wykonywaniem codziennych obowiązków. Jednak warto też wspomnieć, że opiekunowie często zatrudniani są do pomocy przy seniorach z różnego typu niepełnosprawnościami, czy chorobami ogólnoustrojowymi lub nawet nowotworowymi.
Z racji tego, że mówimy o pracy za granicą, to wiąże się z koniecznością wyjazdu do danego kraju, a także z zamieszkaniem z rodziną, która szuka pomocy do członka swojej rodziny. Oczywiście w tym przypadku im większe doświadczenie opiekuna, tym lepiej, ponieważ w ten sposób nie tylko można zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, ale również na wyższe zarobki. Poza tym opieka nad osobami starszymi wymaga szerokiej wiedzy i to z różnych dziedzin, więc widać, że to dość wymagające zajęcie.

Praca opiekuna osób starszych za granicą – jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku?
Prawdę mówiąc, to zakres obowiązków opiekuna osób starszych za granicą może być bardzo różny i w dużej mierze zależy od stanu zdrowia pacjenta, jakim trzeba się zająć. Jeśli mamy do czynienia z osobą, która jest sprawna, ale potrzebuje po prostu towarzystwa, czy wsparcia przy wykonywaniu różnych czynności domowych, to praca może polegać wyłącznie na sprzątaniu domu lub mieszkania, przygotowywania dań zgodnie z zaleceniami lekarza, czy nawet podawania leków. W wielu przypadkach w zakres obowiązków może wchodzić robienie zakupów spożywczych, pranie odzieży seniora, czy jej prasowanie.
W sytuacjach, gdy pod opiekę dostajemy seniora z pewnymi ograniczeniami, czy z różnego typu schorzeniami, które uniemożliwiają mu wykonywanie nawet podstawowych czynności, to zakres obowiązków może już ulec zmianie. W takich przypadkach praca opiekuna osób starszych może być rozszerzona o codzienną troskę o higienę osoby starszej, w tym również o pomoc przy kąpielach, czy przy wykonywaniu czynności fizjologicznych. Do tego dojdzie także pomoc w ubieraniu się, organizowaniu wolnego czasu dla seniora, czy nawet zabierania na spacery (o ile stan zdrowia pozwala na opuszczanie domu lub mieszkania).
Warto także wspomnieć, że najczęściej praca opiekuna osoby starszej wiążę się z kilkugodzinną pomocą, ale nie brakuje też przypadków, gdzie rodzina oczekuje o wiele większego wsparcia, czasami nawet pracy przez dwadzieścia cztery godzinę na dobę i to przez siedem dni w tygodniu. Wiadomo, że jedna osoba nie byłaby w stanie pracować bez odpoczynku, więc w takich sytuacjach często zatrudniane są nawet dwie osoby do pomocy, które wymieniają się w opiece.

Praca opiekuna osób starszych za granicą – jest trudna, czy nie?
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie będzie możliwe, ponieważ praca opiekuna osoby starszej za granicą może wiązać się z bardzo różnym zakresem wsparcia. Na pewno opieka nad seniorami, którzy są samodzielni, będzie łatwiejsza, ponieważ w takich przypadkach najczęściej trzeba skupić się na robieniu zakupów, dotrzymaniu towarzystwa osobie starszej, czy nawet na sprzątaniu jej przestrzeni.
Jednak zapewnienie opieki osobie leżącej lub takiej, która jest niepełnosprawna, może być już dość wymagająca, ponieważ nie dość, że jest przy niej więcej pracy, to jeszcze potrzeba odpowiedniej siły, by ją wesprzeć przy codziennych czynnościach. Dlatego, zanim zdecydujemy się na pracę w charakterze opiekuna osoby starszej za granicą, to warto realnie ocenić swoje predyspozycje, by nie narażać siebie, ani osoby starszej, czy też firmy, która będzie pośredniczyć w załatwieniu zatrudnienia za granicą.