Strój to ważny element naszego wizerunku, który świadczy nie tylko o naszym guście, ale również o charakterze, czy usposobieniu. Dlatego zwykle dostosowujemy go do określonych sytuacji, czy wydarzeń, ponieważ zupełnie inaczej wypada ubrać się idąc na spacer, a jeszcze inaczej idąc na rozmowę kwalifikacyjną, czy do teatru lub na imprezę okolicznościową.
Wymagania w tym zakresie występują również w przypadku różnych zawodów, ponieważ inny dress code obowiązuje w biurze, a inny w firmie przemysłowej, czy nawet w butiku odzieżowym. A jak jest z pracą w charakterze opiekunki osób starszych? Czy opiekunkę osób starszych również obowiązuje dress code? Jak powinien wyglądać nasz strój, gdy pracujemy w charakterze opiekunki osób starszych? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Strój opiekunki osób starszych – czy ma znaczenie?
Na pierwszy rzut oka można uznać, że każda opiekunka osób starszych może ubierać się według uznania, a więc tak, jak jej po prostu wygodnie. Dla niektórych będzie to oznaczać luźny dres, czy legginsy, dla innych jeansy lub nawet spódnicę. Jednak takie podejście nie jest odpowiednie, ponieważ właściwe ubrane, stosowne do sytuacji, wpływa na samopoczucie podopiecznego, czy nawet na jego komfort.
Dlatego, jeśli wybór padnie na przyjazny strój, to na pewno przełoży się na dobrą atmosferę pracy, a przecież właśnie na tym zależy każdemu z nas. Poza tym zadbany, schludny wizerunek sprawia, że jesteśmy odbierani bardziej profesjonalnie i okazuje szacunek starszej osobie, więc to również wpłynie na ogólną satysfakcję z nawiązanej współpracy, czy nawet na nasz komfort i samopoczucie.
Jak zatem powinna ubierać się opiekunka osób starszych?
Choć kobiety mają wiele możliwości pod względem wyboru strojów, to pracując jako opiekunka osób starszych, zawsze należy brać pod uwagę takie rodzaje ubrań, które zapewnią swobodę i nie będą krępować ruchów, ponieważ w tym zawodzie czeka naprawdę wiele różnych wyzwań. Praca ta często może wiązać się z aktywnością fizyczną, ponieważ jeśli pod opiekę trafi nam się senior, który nie jest mobilny lub jest pod tym względem ograniczony, to trzeba będzie pomóc mu przy podstawowych czynnościach. Dlatego, zamiast stawiać na modne ubrania, po prostu lepiej brać pod uwagę swoją wygodę.
Poza tym, w czasie pracy nasz strój może się pobrudzić lub zniszczyć, więc jeśli chcemy tego uniknąć, to lepiej nie zakładać swoich najlepszych ubrań. Poza tym pracując w opiece należy też zadbać, by strój zawsze był stosowny, co oznacza, że lepiej zrezygnować z wyzywających bluzek, prowokujących dekoltów, czy nawet krótkich spódnic, ponieważ nie dość, że mogłyby być niewygodne, to jeszcze wywołać u podopiecznego zgorszenie, zwłaszcza że wiele seniorów ma dość staroświeckie poglądy.
Jeśli zatem będziemy ubierać się niestosownie do pracy, to możemy wywrzeć na nich złe wrażenie, a tego byśmy nie chciały, ponieważ to wpłynie negatywnie na ogólną atmosferę pracy. W pracy opiekunki liczy się również to, by strój zawsze był czysty, ponieważ to też wpływa na nasz profesjonalizm,
Dress code w pracy opiekunki osób starszych – o czym jeszcze pamiętać?
W opiece nad osobami starszymi właściwy strój ma istotne znaczenie, ale to nie oznacza, że nie możemy dbać o swój wygląd. Najlepiej po prostu stawiać na stroje, w których czujemy się dobrze i które nam się podobają. Możemy też pokusić się o delikatny makijaż, czy nawet o ułożenie fryzury. Ważne, by po prostu był to styl adekwatny do rodzaju wykonywanych zajęć, ponieważ rola opiekunki nie ogranicza się wyłącznie do pracy w domu, robienia posiłków, czy nawet do sprzątania.
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to warto zabierać seniora na codzienny spacer, czy do miejsc publicznych. Mogą zdarzyć się również imprezy okolicznościowe, w których trzeba będzie wziąć udział. W takich sytuacjach jeansy oraz sweterek może się nie sprawdzić. O wiele lepiej postawić na elegancką bluzkę i spodnie materiałowe, więc nie zapominajmy, by zawsze strój był też dostosowany do sytuacji.